TARİHÇE

Amiroğlu Şirketler Grubu adını, kurucusu Şerif Ali Akilili’nin köyün saygın kişilerinden biri olan babasına verilen “amir” lakabından alır. Ticaret hayatına Sarayköy Acıdere Mahallesi’nde ilkel yöntemlerle yapılan tarım ve besicilik ile başlayan Amiroğlu Şirketler Grubu kurucusu, 1965 yılında pamuk ve kuru mahsul üretimine geçti.

Tarım sektöründe ilk traktörün alınmasıyla köyde sanayi hareketlilik başladı. Hayvanlar ile yapılan taşımacılığın yerini traktör aldı ve taşımacılık Babadağ dahil çevredeki bütün köylere yayıldı.

Ekipmanları arasına savurmalı harman dövme makinesi ve traktörleri alan Şerif Ali Akilili, 1973-1974 yılları arasında üretim alanlarını genişletti ve Babadağ’a geldi. Burada ulaşım sektörünün öncülerinden olarak nakliye ve inşaat piyasası oluşturdu.

Akilili, aktif ticaretin gerçekleştiği Babadağ piyasasında rekabete girdi ve 1978 yılında birinci, 1980’de ikinci BMC kamyonunu alarak hizmet kalitesini artırdı. Amiroğlu Şirketler Grubunun kuruluşu olarak kabul edilen 1982 yılında Babadağ’da inşaat malzemeleri satan bir dükkân açarak ticarete hız verdi.

Şerif Ali Akilili 3 oğlu ile birlikte, zamanla aile şirketi olma yolundaki çalışmalarını üretim, pazarlama ve lojistik sektörlerinin ayrımıyla hızlandırdı. 1985’e gelindiğinde genişleyen ticari faaliyetler kapasite artırımını beraberinde getirdi ve günde 20 kamyon ile yılda 50.000 ton kömür satışıyla Denizli’de Amiroğlu Kömür markası oluştu.

Ticari faaliyet alanlarını genişletirken hız kesmeyen Amiroğlu Şirketler Grubu, 1993 yılında Buldan Yenice’de açtığı kum ocağı işletmesi ile madencilik sektörüne de girmiş oldu.

1996 yılına gelindiğinde ise sektörde en yeni ve küçük firma olan Akbeton kuruldu. Madenciliğin hazır betona geçmesi ile kum ocakları yerini taş ocağı işletmelerine bıraktı. 1998 yılında Denizli Servergazi, 2002 yılında da Denizli Serinhisar bölgelerinde ve Manisa ilinde 4 milyon ton olmak üzere toplam 8 milyon ton Agrega üretim ve satış kapasitesi ile madencilik sektöründe; 21 adet ocakla da mıcırtaş üretiminde öncü oldu. 2006 yılında 2 farklı sektöre yönelen Amiroğlu Şirketler Grubu, Amiroğlu Yol ve Amiroğlu İnşaat alanlarıyla birlikte çalışma alanlarını daha da genişletti.

2010 yılında ise şu anda yıllık 40 milyon kW üretim kapasitesine ulaşan enerji sektörüne Karaca Hes Enerji ile giriş yaptı.

Amiroğlu Şirketler Grubu günümüzde de Ege Bölgesi’nin farklı illerinde enerji, inşaat, yol, beton ve maden sektörlerinde faaliyet göstererek, yaklaşık 500 kişilik istihdam kapasitesi ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Amiroğlu Şirketler Grubu, Tarihçe
Amiroğlu Şirketler Grubu, Tarihçe